fbpx
خانه » اخبار » فاجعۀ مسجد امام زمان؛ کودکان که نجات یافته‎اند چه دیده‌اند

فاجعۀ مسجد امام زمان؛ کودکان که نجات یافته‎اند چه دیده‌اند

در حملۀ روزگذشته (جمعه،۳سنبله) بر مسجد امان زمان در کابل، زنان و کودکان هم مشمول جان باخته گان و زخمیان این روی‎داد بودند.

علی احمد، کودکی است که از روز جمعه بدین سو، عکس هایش در شبکه های اجتماعی، دست به دست می‎شوند.

یکی از این عکس‎ها او را در وضعی نشان می‎دهد که در اوج نبرد میان نیروهای دولتی و مهاجمان در مسجد امام زمان، نمی تواند تصمیم بگیرد که به پولیس اعتماد کند و از مسجد بیرون بیاید، یانه!

اما در عکس دوم، دیده می شود که او نجات یافته است و به آغوش مردی که روشن نیست کیست، پناه برده است.

برای این که در باره علی احمد کوچک بیشتر بدانیم، تمیم حمید، خبرنگار طلوع نیوز به محل رویداد سری زده است؛ اما او می‎گوید تنها یک نفر، در بارۀ علی احمد و خانواده اش جزییات اندکی می دانست.

داوود، از نزدیکان علی احمد در این باره گفت: «علی احمد در آن زمان، نمی توانست تصمیم بگیرد که این پولیس هایی که او را صدا می زنند، آیا واقعأ پولیس استند یا داعش استند؛ اما به امید خدا بود که تلاش پولیس ها نتیجه داد و توانستند او را بیرون بکشند.»

تمیم حمید می‎گوید در محل رویداد با مرتضی بر می خورد؛ کودکی که سرنوشتش، تلخ تر از عکس هایی است که از کودکان محاصره مانده در این رویداد، تاکنون پخش شده اند.

هم مادر و هم پدر مرتضی، از جان باخته گان این رویداد استند که حالا این کودک دوازده ساله، گواه مراسم به خاک سپاری آنان است.

آنچه را که مرتضی از کشتار بسته گانش و دیگران دیده است، برای بزرگان وحشتناک است، چه رسد به کودکی به سن و سال او.

مرتضی، می گوید: «دیدم که داعش گرفت یکی را گردن زد و پولیس ها تماشا می کردند، هرچه گفتم که آن است داعش، بزنیدش؛ اما گفتند نی، چطور است و چه کار است! این دولت نیست، هرچه است؛ اما برایش دولت نمی شود گفت!»

بسته گان مرتضی می گویند که اکنون، این کودک با دو خواهر کوچکش، در خانه بی سرپرست مانده اند.

محمد زمان، پسر کاکای مرتضی می افزاید:«فعلأ یک من استم و همین کودک و دو خواهر کوچکش. آن دوتا مانده اند و سرپرست شان هم همین طفللک (مرتضی) است و بس.»

محمد الیاس قربانی، شوهر خواهر مرتضی نیز می‎گوید: «مرتضی قصه کرد که داعشی، گردن پولیس را برید و دید که در شاجور پولیس گلوله نیست و فقط چانته او را کشید و دوباره داخل مسجد شد. مرتضی می گوید که من بالای پولیس ها صدا کردم که فیر کنید؛ اما گفتند که ما اجازه فیر نداریم.»

در رویدادهای هراس افگنانۀ اخیر، در بخش‎های گونه گون افغانستان، غیرنظامیان بیشتر آسیب دیده اند.

در برخی از این حمله ها، غیرنظامیان آماج های اصلی بوده اند. روز گذشته، مهاجمان بر مسجد امام زمان در قلعۀ نجارهای کابل هنگامی حمله کردند که نمازگزاران برای ادای نماز جمعه گردهم آمده بودند. آمار تلفات تاکنون بصورت مشخص روشن نیست. آنچه را که منابع امنیتی به طلوع نیوز می گویند، درحدود بیش از سی تن در این حمله کشته شده اند و بیش از هشتاد تن دیگر زخمی شده اند. اما، آمارهای غیر رسمی بیشتر از این ها است.

 Tolonews

Check Also

کانادا راه‌های بیشتری برای مهاجرت ارایه می‌دهد

کانادا به دنبال راه‌های بیشتری برای ارایه اقامت دایم کانادا به افرادی است که در …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!