fbpx
خانه » اخبار » اخبار سویدن » پیر ترین پناهجوی جهان از سویدن اخراج خواهد شد

پیر ترین پناهجوی جهان از سویدن اخراج خواهد شد

یک زن ۱۰۶ ساله افغان که راه پرخطری را از میان دشت ها و کوه ها تا اروپا پیموده است، با خطر اخراج از سویدن مواجه است. مقامات می گویند که درخواست پناهندگی این زن رد شده و مسن بودن دلیلی برای اعطای حق پناهندگی نیست.

“بی بی حال ازبکی” به شدت ناتوان است و نمی تواند به راحتی سخن بگوید. او با پسر و نواسه هایش راه طولانی را از طریق کوه ها، بیابان ها و جنگلات پیموده است تا به سویدن رسیده است. حالا دوسیه او از سوی مقامات مهاجرت سویدن رد شده است.

این خانواده در سال ۲۰۱۵ همراه با موج بزرگ مهاجرت از کشورهای سوریه، افغانستان، عراق و دیگر مناطق، به اروپا آمدند. آنها پای پیاده و گاهی با قطار مسیر بالقان را سپری کردند و سرانجام به سویدن رسیدند.

حالا دو سال بعد، این زن با ۱۱ عضو فامیلش در قریه کوچک “هووا” در مرکز سویدن زندگی می کند. نامه رد پناهندگی او در ماه رمضان رسید اما اعضای خانواده از گفتن آن خودداری کردند. اما نهایتا او از ناراحتی نواسه های شکاک می شود. محمد ازبکی، نواسه ۲۲ ساله این زن می گوید: «خواهرانم گریه می کردند». او توضیح می دهد: «مادرکلانم پرسان کرد که چرا گریه می کنید».

اعضای خانواده می گویند که از وقتی که او از رد پناهندگی خود مطلع شد، وضعیت صحی اش رو به وخامت گذاشته است و از بیماری دیابت یا شکر رنج می برد.

 2 e1503084711611 پیر ترین پناهجوی جهان از سوئد اخراج خواهد شد

 8 e1503084741981 پیر ترین پناهجوی جهان از سوئد اخراج خواهد شد

“آژانس مهاجرت سویدن” در بیانیه ای به خبرگزاری اسوشیتد پرس، خبر رد پناهدگی این زن را تایید کرده است. این آژانس گفته است که “در ارتباط با این دوسیه، تصمیم اخراج گرفته شده است”. این اداره توضیح داده است: «در کل، سن بالا دلیل کافی برای اعطای پناهندگی نمی تواند باشد».

در سویدن پناهجویانی که دوسیه آنها رد شده است، می توانند تا سه بار درخواست تجدید نظر بدهند. این روند زمان بر و طولانی است. درخواست های دیگر اعضای خانواده در مراحل مختلف تجدید نظر قرار دارد.

به نظر می رسد که برای مقامات سویدن مهم نیست که این خانواده از رنج و بدبختی در کشور خود، گریخته اند. بسیاری از کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی افغان هایی را رد می کنند که از مناطق به اصطلاح امن افغانستان هستند.

سنا وستین، رئیس “شبکه گروه های حامی پناهجویان” می گوید: «دلیلی که اداره مهاجرت عنوان می کند این است که افغانستان زیاد ناامن نیست». خانم وستین می گوید که بیشتر شهرهای بزرگ که به عنوان مناطق امن درج شده اند، در حال حاضر امن نیستند.

این خانواده پیش از این که به سویدن سفر کند، به مدت هشت سال به طور غیرقانونی در ایران زندگی کرده اند. آنها افغانستان را به خاطر جنگ و ناامنی ترک کرده بودند، اما محمد ازبکی می گوید بسیار دشوار است که ثبوت کنند خانواده آنها در صورت بازگشت به افغانستان با تهدید و دشمن مشخصی مواجه می شوند.

او با اشاره به این که طالبان، مهاجمان انتحاری و گروه تروریستی “دولت اسلامی” خطرات احتمالی هستند، می گوید: «اگر می دانستم که چه کسی دشمن است، من از آنها فرار می کردم».

محمد، نواسه این زن ۱۰۶ ساله می گوید: «مادرکلان ما نمی تواند درست صحبت کند. او هذیان می گوید». او می گوید: «مادرکلان می گوید که آنها می آیند و ما را می کشند، ما باید فرار کنیم».

اسوشیتد پرس / ع. ح.

Check Also

حزب دموکرات مسیحی اقامت بر اساس پیوند خانوادگی را دشوار می‌کند

حزب دموکرات مسیحی در کنگره سالیانه خود، خواستار محدودیت‌ بیشتر برای مهاجرین تنها در رابطه …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!