fbpx
خانه » اخبار » سیاست پناهجویی اتحادیه اروپا مخرب است

سیاست پناهجویی اتحادیه اروپا مخرب است

سازمان امدادی “اکسفام” دو سال است که سیاست مهاجرت اتحادیه اروپا را زیر ذره بین گرفته است. به عبارتی دیگر، این سازمان اشتباهات اتحادیه اروپا را به تصویر می کشد. کای کوستنر در این باره گزارش می دهد.

این که موسسه امدادی بین المللی “اکسفام” جدیدترین پژوهش خود را “پشت مرزهای اروپا” عنوان داده است، اتفاقی نیست. از دید “اکسفام”، اتحادیه اروپا در سیاست پناهندگی خود دچار اشتباه اساسی شده است و آن این که این اتحادیه کوشش می کند تا مردم را از مرزهای خود دور نگه دارد.

رافائل شیلهاف، نویسنده گزارش سازمان “اکسفام” در مصاحبه با رسانه “ای. آر. دی” در بروکسل گفت: «گاهی این مسئله به خاطر انتخابات است و گاهی به این دلیل که سیاستمداران می خواهند بگویند که با موضوع مهاجرت مقابله می کنند. به هر صورت، باید نشان داده شود که چه اقدامات سختی گرفته شده است».

از دید کارشناسان مهاجرت، این اقدامات عواقب مخربی برای کسانی دارد که به هرصورت می خواهند خود را به اروپا برسانند. آقای شیلهاف انتقاد می کند و می گوید که اتحادیه اروپا با سیاست های خود، خطر و فقر را به آنها تحمیل می کند. او به عنوان مثال به وضعیت پناهجویان گیرمانده در جزایر یونان اشاره می کند.

شیلهاف می گوید: «ما افرادی را آنجا دیدیم که یک بیش از یک سال گیر مانده اند. آنها منتظر هستند که درباره درخواست پناهندگی شان تصمیم گرفته شود. آنها در شرایط وحشتناک در خیمه ها زندگی می کنند و گاهی به ندرت به امکانات اولیه دسترسی دارند».

OXFAM Logo (AP Graphics)

موسسه امدادی “اکسفام” به شدت از سیاست پناهجویی اتحادیه اروپا انتقاد می کند

بر کسی پوشیده نیست که شرایط در کمپ های خارج از اتحادیه اروپا بسیار وحشتناک تر است؛ به عنوان مثال از کمپ های پناهجویان در لیبیا، هر روز تجاوز، بردگی و شکنجه گزارش می شود. با این حال اتحادیه اروپا خود را از هرگونه اتهام مبرا می داند. این اتحادیه استناد می کند که از یک سو حفاظت از مرزهای بیرونی خود را استحکام می بخشد و به عنوان مثال از توافقنامه با ترکیه یاد می کند؛ از سوی دیگر می گوید که با ریشه های مهاجرت در کشورهای مبدا مبارزه می کند؛ برای این مسئله به همکاری با کشورهای افریقایی اشاره می نماید.

توماس دیمیزیر، وزیر داخله آلمان به ندرت اجازه داده است که گفته شود اکثر کسانی که از لیبیا به سوی ایتالیا حرکت می کنند، از جنگ در حال فرار هستند. دیمیزیر گفته است: «بیش از همه ما با مهاجران اقتصادی روبرو هستیم. این افراد جان خود را به خطر می اندازند. ما می خواهیم این روند را متوقف کنیم».

آقای شیلهاف، کارشناس سازمان “اکسفام” از اتحادیه اروپا می خواهد که قانون را نقض نکند و کسانی را که مستحق حمایت هستند، به کشورهایشان پس نفرستد. او می گوید: «دو امکان وجود دارد. یکی این که پناهجویان را دوباره به کشورهایشان برگردانده شوند و همزمان این امکان میسر شود که زندگی خود را بسازند. یا این که می شود آنها را به سوی فقر سوق بدهد».

نهایتا سازمان “اکسفام” از اتحادیه اروپا چیزی غیر از این نمی خواهد که زاویه نگاهش به پناهجویان را تغییر دهد. در گام اول، این اتحادیه باید از پناهجویان حفاظت و مراقبت کند؛ نه این که آنها را از خود دور نگه دارد یا از آن ها دوری گزیند.

این تحقیق موسسه “اکسفام” قصد دارد با ارائه معلومات به سیاستگذاران بقبولاند که میلیون ها آواره در افریقا و دیگر نقاط جهان قصد ندارند که به اروپا بیایند بلکه آنها می خواهند در کشورهای خود زندگی انسانی داشته باشند.

کای کوستنر / ع. ح.

 

DW.COM

 

 

Check Also

آژانس حقوق بنیادین: اروپا با خطر «نسلی از دست رفته» از پناهندگان جوان روبرو است

آژانس حقوق بنیادین اتحادیه اروپا (FRA) در گزارشی که روز سه شنبه ۱۱ نوامبر منتشر …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!