fbpx
خانه » کشورها » اتریش » “حزب آزادی” اتریش و سیاست آن در قبال مسلمانان و مهاجرت

“حزب آزادی” اتریش و سیاست آن در قبال مسلمانان و مهاجرت

“حزب آزادی” اتریش (FPÖ) چانس خوبی دارد تا در حکومت آینده این کشور شریک باشد. البته این نخستین تجربه آن نیست. برخلاف حزب راستگرای “بدیل برای آلمان”، این حزب راستگرای اتریش سابقه طولانی دارد.

“حزب آزادی” سال هاست که جایگاه خود را به عنوان “مدافع سیاسی سنت ها” در اتریش تثبیت کرده است. این حزب عوامگرا اعتبار خود را با چرخش سیاست اتریش به راستگرایی، و با خواست ها و اقداماتی از قبیل موارد ذیل به دست آورده است:

– این حزب موضع بسیار قوی و روشن علیه مسلمانان دارد و مدت طولانی است که خواهان منع پوشش چهره زنان بوده است. این مسئله نهایتا تبدیل به قانون شد.

– هنس کریستین ستراخه، رهبر این حزب خواهان توقف مهاجرت به کشور ۸،۷ میلیونی اتریش است. این خواست به نظر می رسد که مورد استقبال شمار زیادی از اتریشی ها قرار بگیرد؛ اتریشی هایی که در پی بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵، شاهد ورود ده ها هزار تن به اروپا بوده اند.

– ستراخه کودتای نافرجام در ترکیه و سرکوب های بعد از آن را با آتش سوزی مشهور “رایشس تاگ” در زمان نازی ها در آلمان مقایسه کرد. در آن زمان، آتش سوزی “رایشس تاگ” یا ساختمان پارلمان آن زمان دستاویزی برای حکومت نازی شد تا کمونیست ها را به طور گسترده سرکوب کند.

– این حزب گفتمان اروپاگرا را پی می گیرد و خود را همقطار حزب راستگرای “بدیل برای آلمان” و حزب “جبهه ملی” فرانسه به رهبری مارین لوپن می داند.

این حزب که در سال ۱۹۵۵ تاسیس شد، شبیه یک حزب لیبرال اروپایی بود اما زیر رهبری یورگ هیدر به یک حزب راستگرا و عوامگرا تبدیل شد. این حزب سرانجام توانست در سال ۲۰۰۰ با “حزب مردم” (ÖFP) که گرایش راست میانه دارد، یک حکومت ائتلافی بسازد.

پس از آن، اتریش مختصرا از سوی اتحادیه اروپا به خاطر اجازه دادن افراطگرایان در ساختار حکومت، تحریم شد. نهایتا حکومت ائتلافی به پایان رسید. حضور “حزب آزادی” در حکومت کمک کرد تا به هیاهوی سیاسی این حزب، حداقل در اتریش، پایان داده شود.

سال گذشته، نوربرت هوفر، کاندیدای این حزب در دور اول انتخابات ریاست جمهوری اتریش پیروز شد؛ این مسئله دستاورد مهمی بود هرچند که مقام ریاست جمهوری در اتریش یک مقام تشریفاتی است. اما هوفر در دور دوم در مقابل الکساندر فان بیلین، کاندیدای مستقل با اختلاف هشت درصد باخت. اگر او می توانست به ریاست جمهوری برسد، پیروزی تاریخی برای “حزب آزادی” اتریش محسوب می شد.

پیشبینی انتخابات سال ۲۰۱۷

نظرسنجی ها نشان می دهند که “حزب مردم” اتریش در انتخابات سراسری ۱۵ اکتوبر به راحتی پیروز خواهد شد. این در حالی است که دو حزب دیگر رقیب یعنی “حزب آزادی” و حزب چپ میانه “سوسیال دموکرات” نیز بخشی از آرا را به دست خواهند آورد.

سباستین کورتس، رهبر “حزب مردم” اتریش به نظر می رسد که حکومت آینده را با اشتراک “حزب آزادی” شکل خواهد داد اما کورتس به روشنی گفته است که حزب آزادی مجبور خواهد بود تا از نظر خود مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا دست بردارد.

ستراخه کوشش می کند تا لحن انتخاباتی خود را با احتیاط انتخاب کند تا فرصت های سیاسی برای حزبش به خطر نیفتند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!