fbpx
خانه » اخبار » راهنمای ثبت شرکت در آلمان

راهنمای ثبت شرکت در آلمان

شاید شما در کشور خود مشغول تجارت بوده باشید ودارای شرکت تجارتی خود بوده‌اید و حالا بعد از رسیدن به آلمان هم میخواهید اقدام به راه اندازی تجارت و شرکت خود کنید. اگر در آلمان شروع به فعالیت های تجاری کنید باید موارد زیادی را مرد توجه قرار دهید. بطور مثال باید ابتدا فعالیت های مستقل تجاری و کاری خود را تحت نام یک شرکت خاص ثبت کنید. مدیریت شرکت‌های بزرگتر پیچیده تر است و قوانین بیشتیری را باید مراعات کنید. برای دانستن اینکه شرکت شما دارای چه فرم حقوقی، مالیات، پرسنل یا حسابداری است حتما با کارشناسان مخصوص آن مشورت کنید و از آنها کمک بخواهید. در این صفحه معلوماتی ما توضیح خواهیم داد که چه اقداماتی را باید طی کنید و از کجا حمایت دریافت کنید.

قدم‌های اولیه برای تاسیس یک شرکت

نظر به اینکه به چه تعدادی از افراد در تاسیس یک شرکت سهیم میشوند و چه مبلغ سرمایه‌گذاری میکنند، شرایط و جایگاه حقوقی شرکت متفاوت خواهد بود.

تمایز اصلی بین شرکت ها در این است سهامی باشند یا تجاری. که اگر چندین فرد سرمایه‌های شخصی شان‌ را بصورت مشترک سرمایه‌گذاری میکنند یک شرکت سهامی (Personengesellschaften) را تاسیس مسکنند. در این شرکت‌ها، هر فرد به انداره همان مقدار سرمایه خود مسئولیت دارد و منفعت و یا ضرر میکند. شرکت های سهامی اشکال حقوقی مانند (GbR, KG, GmbH & Co. KG, PartG, PartGmbB und OHG) میتواند فعالیت کنید.

به عنوان مثال، اگر یک تجارت کوچک (Kleinegewerbe) را با یک شریک راه اندازی کنید، به صورت خودکار به عنوان شرکتی سهامی را تحت قانون مدنی (Gesellschaft bürgerlichen Rechts یا GbR) تشکیل داده‌اید. برای چنین کسب و کاری، هیچ قراردادی و  همچنان مقدار حداقل سرمایه لازم نیست.

اما اگر شما یک شرکت تجاری (Kapitalgesellschaft) را تاسیس میکنید، فقط در شرایط استثنایی تنها مسئول سرمایه شخصی خود هستید، در غیر آن هر فرد این شرکت پاسخگوی همه موارد در کل شرکت است. برای این منظور، شرکت ها باید صورتهای حساب‌های مالی سالانه خود را به صورت عمومی منتشر کنند. شرکت های تجاری  به اشکال حقوقی (GmbH، UG و AG)  تاسیس میشوند.

یک فرم خاص دیگری هم برای تاسیس یک شرکت موجود است که بنام شرکت تعاونی (Genossenschaft) یاد میشود. در این مورد هم شما فقط مسئولیت مقدار سرمایه شخصی خود را دارید، اما این شرکت نه سهامی است و نه تجاری.

در کل نوعیت یک شرکت به طور عمده بستگی به تعداد و حرفه‌های سهامداران، اندازه شرکت و سرمایه موجود دارد. قبل از تصمیم گیری در مورد ایجاد یک شرکت، شما باید با یک مشاور مالی یا مشاوره   حقوقی مشورت کنید. همچنان می توانید فرم حقوقی  شرکت خود را حتی پس از تاسیس تغیر دهید.

 

هنگامی که یک کسب و کار را تازه شروع میکنید، ابتدا پول بیشتری را صرف میکنید و درآمد کمتری دارید. همچنین برای برخی از انواع کسب و کار یک مبلغ سرمایه به عنوان حداقل سرمایه ارائه کنید.

برای اینکه بهتر بتوانید درآمد داشته باشید، نیاز به یک طرح تجاری دارید. این طرح باید ایده تجارتی تانرا به طور واضح تشریح کند. در وبسایت وزارت امور اقتصادی می توانید دریابید که تجارت شما باید دارای چه جزئیاتی باشد.

اگر شما نمی خواهید پول قرضه بگیرید، می توانید سهام شرکت خود را برای نوع خاصی از شرکت های به فروش برسانید. با این حال، شما دیگر تنها نیستید و برای تصمیم گیری در مورد فعالیت‌های شرکت باید با همه مشورت کنید همه تصمیمات تجاری را مشترکا بگیرید.

بصورت خاص بانک‌های تأمینات مالی دولتی (Förderfinder) میتوانند شما را در برنامه های خاص تجاری تان با قرضه‌هایشان کمک کنند. اینکه شرکت شما واجد شرایط دریافت قرضه‌های دولتی است یا خیر را اینجا بیابید.

چه بیمه‌های لازم دارم؟

برای کارآفرینان اساسا هیچ نوع بیمه اجباری نیست. با این حال، از آنجا که شما در معرض بسیاری از خطرات عملیاتی هستید، لازم است که در مواردی شرکت خود را بیمه کنید. مهمترین بیمه‌های شامل بیمه های مسئولیت کاری و تجاری می شوند. آنها از شما را در برابر آسیب‌های که به دیگران توسط فعالیت‌های شرکت شما وارد میشود، محافظت می کنند. البته این یک تصمیم کاملا شخصی است که میخواهید این بیمه‌ها را داشته باشید یا خیر.

در برابر خطرهای ویژه ای که برای شرکت امکان دارد اتفاق بیافتد حتما باید شرکت خود را بیمه کنید. به عنوان مثال، اگر شما پول زیادی را خریداری لوازم الکترونیکی مانند کامپیوتر و غیره صرف کرده‌اید، داشتن بیمه برای آن می تواند بسیار مفید باشد. یک راهنمای کلی از بیمه نامه‌های مختلف برای تجارت را در این وبسایت پیدا کنید.

برای تمام افرادی که کار میکنند، پرداخت مالیات بر درآمد اجباری است، اگر که درآمد شان بیش از ۸.۸۲۰  یورو در سال باشد. این قانون برای کسانی که تجارت خودشان را دارند هم کاربرد دارد. اگر شرکت سرمایه گذاری یا تعاونی دارید و یا در غیر آن درآمد شما بیش از ۲۴.۵۰۰  یورو باشد، باید مالیات تجارتی (Gewerbesteuer) هم پرداخت کنید. هچنان مالیات (Körperschaftsteuer) هم بر خلاف شرکت‌های سهامی، برای شرکت‌های تجاری و تعاونی ها اجباری است. مالیات بر ارزش افزوده(Steuerberater) را وقتی باید بپردازند که سال قبلش درآمد سالانه‌ای بیش از ۱۷.۵۰۰ یورو را کسب کرده باشند.

هزینه های خریداری وسایل کار برای پیشبرد فعالیت‌های شرکت شما اغلب از مقدار درآمد شما کم میشوند و جز مبلغی که باید مالیه بدهید حساب نمیشوند. برای خریداری‌های بزرگی با ارزش بیش از ۱۰۰۰ یورو، باید قیمت شانرا تقسیم چندین سال کنید و از مقدار مالیه کم کنید. برای بسیاری از این موارد، وزارت مالیه دوره های ثابتی را تعین کرده است.

از آنجائیکه مالیات مختلفی وجود دارد که به عنوان یک تاجر باید پرداخت کنید، قبل از اولین دوره پرداخت مالیات با یک مشاور مالیاتی مشورت کنید.

 

 با توجه به ماهیت حقوقی و بزرگی شرکت‌ها، سیستم‌های حسابداری تعین میشوند و نظر به آن قوانین شان فرق میکند. اساسا شما باید تمام صورت‌ حسابهایی را که برای مدت ۱۰ سال صادر کرده و یا دریافت کرده‌اید را نگهداری کنید. اگریکی از اداره های مالیاتی یا تجاری شرکت شما را بررسی کند، می تواند تمام این فاکتورها و مدارک را درخواست کنند.

اگر شرکت شما یک شرکت کوچک غیر تجاری است، یک سیستم حسابداری ساده کافی است. برای انجام این کار، شما باید تمام درآمد و هزینه ها را جداگانه از دارایی ها و بدهی های خود ثبت کنید. در این سیستم را شما می توانید از فروشگاه های لوازم التحریر خریداری کنید. همین موضوع برای کارکنان فردی آزاد هم کاربرد دارد. در اینجا چند نکته برای تمایز بین معاملات کوچک و شرکت‌های تجاری را بیابید.

اگر شما یک شرکت تجاری دارید، مجبورید از سیستم حسابداری دوگانه استفاده کنید. همچنان قانون تجارت در قسمت حسابداری در شرکت‌های تجاری مقرارت دیگری را هم تعیین کرده است. اگر می خواهید یک تجارت را شروع کنید،حتما باید با مشاورین صحبت کنید و یا در وبسایت اتاق صنایع و بازرگانان Insdustrie- und Handelskammer معلومات حاصل کنید.

 

اگر به عنوان یک تجارت پیشه کارمند استخدام کنید، نیاز به یک شماره تجاری دارید. این شماره را می توانید از ادره فدرال کار درخواست کنید.  اگر میخواهید کارمندان را با کار نیمه‌وقت استخدام کنید، مرکز کار نیمه‌وقت Minijobzentrale مسئول آن است. یعنی اگر کارمند استخدامی شما نتواند بیش از ۴۵۰ یورو در ماه درآمد داشته باشد شامل کار نیمه‌وقت میشود.

باید همه کارکنانی را که استخدام کرده‌اید را با شماره شرکتی خود به اداره کار و یا مرکز کار‌های نیمه‌وقت و دفاتر بیمه درمانی ثبت کنید. برعلاوه حقوق و دستمزد، شما همچنین باید برای کارکنان خود بیمه‌های اجتماعی پرداخت کنید. به عنوان مثال بیمه درمانی، پرستاری و بازنشستگی. اگر شما کارمند استخدام کنید و آنها را در وزارت کار و شرکت بیمه ثبت نکنید، این در آلمان یک جرم به حساب میرود. همچنین مجاز نیستید که کارمندی را به عنوان کارمند آزاد استخدام کنید، درحالی  که در حقیقت او با شرایط کارمند دایمی برای  شما کار کند. این موضوع در آلمان جرم است. در هر دو مورد اخیر شما موظف به پراخت جریمه نقدی  و بیمه های سوسیالی خواهید شد.

 

یک گفتمان شفاهی می تواند در روز های ابتدای مانند یک قرارداد کار حساب شود و با رسمی شدن کارمند باید با یک قرارداد رسمی کار جایگزین شود. حد اقل بعد از یک ماه، شما باید برای جلوگیری از سوء تفاهم و اختلافات کاری، قرارداد رسمی کار را به کارمند ارسال کنید. یک دید کلی از آنچه در قرارداد کار باید در نظر گرفته شود را اینجا ببینید.

حتی اگر اعضای خانواده خود را استخدام میکنید، مهم است که آنها را رسما استخدام کنید. اینگونه شما می توانید در پرداخت مالیات صرفه جویی کنید. با این حال، قراردادهای کار با اعضای خانواده بسیار به دقت بررسی می شوند.

حداقل دستمزد قانونی در حال حاضر در آلمان (از اکتبر ۲۰۱۷) در آلمان هر ساعت ۸.۸۰ یورو است و هیچکس حق ندارد کمتر از آن پرداخت کند. درباره اینکه در بعضی موارد مانند کار دانشجویی استثنا وجود دارد، اداره کار و أمور اجتماعی (BMAS) بروشور های اطلاعاتی  را به زبانهای مختلف ارائه کرده است. در بعضی بخش های کاری قراردادهای مخصوصی وجود دارد که مجبور هستید بیشتر از حداقل دستمزد پرداخت کنید. این معلومات را بصورت دقیق‌تر اینجا بخوانید.

بر علاوه دستمزد مصارف دیگری هم مانند بیمه‌های اجتماعی باید پرداخته شوند. اگر مطمئن نیستید که چه مقدار باید حقوق و بیمه باید پرداخت کنید، میتوانید به شماره تماس مردمی اداره فدرال کار و أمور اجتماعی به تماس شوید.

علاوه بر تعین سقف دستمزد، مقررات دیگری نیز وجود دارد که باید در رابطه با حقوق کارمندان خود رعایت کنید. اطلاعات مهم را میتوانید در بروشورهای اطلاعاتی وزارت کار بخوانید

مهم

 

شرکت‌ها در آلمان میتوانند از ماهیت حقوقی خاصی برخوردار باشند. نظر به این جایگاه حقوقی است که مشخص میشود کدام مالیات را باید بپردازند و یا اینکه چقدر باید سرمایه داشته باشند.  قبل از راه اندازی هرنوع شرکتی، لطفا از فرم حقوقی مناسب آن خود را آگاه سازید.

Check Also

کانادا راه‌های بیشتری برای مهاجرت ارایه می‌دهد

کانادا به دنبال راه‌های بیشتری برای ارایه اقامت دایم کانادا به افرادی است که در …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!