fbpx
خانه » اخبار » زندگی براساس رویه‌های پناهندگی

زندگی براساس رویه‌های پناهندگی

در طول روند پناهندگی کجا زندگی می‌کنم؟

ممکن است برای دوره حداکثر شش ماهه پس از ثبت نام خود ملزم به اقامت در مرکز پذیرش اولیه باشید. اگر از یک به اصطلاح “کشور مبدأ امن” آمده باشید (در حال حاضر کشورهای زیر: غنا، سنگال، بوسنی و هرزگوین، صربستان، مقدونیه، مونته نگرو، آلبانی و کوزوو)، ملزم هستید در تمام مراحل پناهندگی در مرکز پذیرش اولیه بمانید. در غیر این صورت می‌توانید به مرکز بعدی انتقال پیدا کنید – به طور معمول پس از گذشت شش ماه – با این حال در حال حاضر کمبود فضای زندگی وجود دارد، که به این معنی است که امکان دارد بیشتر از این طول بکشد.
اقامتگاه‌های بعدی ممکن است آپارتمان باشند، اما این امکان هم وجود دارد که سکونتگاه‌های اشتراکی باشند که در آنجا مجدداً با افراد زیاد دیگری زندگی خواهید کرد. در اقامتگاه بعدی فضای زندگی به شما ارائه خواهد شد، علاوه بر آن کمک هزینه نقدی ماهانه را به طور منظم از Sozialamt (دفتر رفاه اجتماعی) (Asylbewerberleistungen) (مزایای پناهجویان) دریافت خواهید کرد تا بتوانید ملزومات اولیه زندگی را تهیه کنید.

محدودیت محل اقامت چیست؟

Aufenthaltsbeschränkung (محدودیت محل اقامت) به این معنی است که شما در ابتدا مجاز به ترک Bezirk (ناحیه) اداره اتباع بیگانه که مرکز پذیرش شما در آنجا واقع شده نیستید – که در مورد شما، ایالت برلین است. در حالی که Aufenthaltsbeschränkung (محدودیت محل اقامت) نافذ باشد مجاز به کار کردن نیستید. در مورد پناهجویان و افرادی که اجازه استثنایی برای ماندن به آنها اعطا شده است، Aufenthaltsbeschränkung تنها در سه ماه اول پس از ارائه درخواست نافذ است. پس از این مدت می‌توانید آزادانه به بیشتر بخش‌های جمهوری فدرال آلمان نقل مکان کنید. اگر درحال زندگی در یک مرکز پذیرش اولیه هستید (به نکته قبلی مراجعه کنید)، در این صورت در مدت تعهد به اقامت در آنجا، مشمول محدودیت محل اقامت (یعنی شش ماه پس از ورود) نیز هستید.
موارد استثنا مربوط به متقاضیان اهل “کشورهای مبدأ امن” است که اغلب ملزم هستند در طول تمام مراحل پناهندگی و در صورت رد درخواست، تا زمان خروج خود در مرکز پذیرش اولیه باقی بمانند.

الزام اقامت چیست؟

Wohnsitzauflage (الزام اقامت) به‌طور کلی برای تمام طول مدت روند پناهندگی صدق می‌کند. کسانی که به آنها اجازه استثنایی برای ماندن داده شده نیز مشمول Wohnsitzauflage هستند. دارندگان اجازه اقامت بشردوستانه (§25 Abs. 3 Aufenthaltsgesetz) (قانون اقامت) نیز ممکن است به همین ترتیب توسط اداره اتباع بیگانه ملزم به اقامت در یک محل خاص باشند. تا تاریخ 6 اوت 2016، الزامات اقامت روند پناهندگی همچنان برای یک دوره سه سال اعمال می‌شود به شرطی که تصمیم اتخاذ شده در مورد درخواست پناهندگی مثبت باشد. در این زمینه مقررات اضافی و استثناهای زیادی وجود دارد. اگر شک دارید، باید با یک وکیل یا مرکز اطلاعات تماس بگیرید.

چه زمانی در مرکز پذیرش اولیه/پناهگاه اضطراری زندگی می‌کنم؟

شما تا زمانی در یک پناهگاه اضطراری زندگی می‌کنید که ثبت نام و تخصیص شما به یک شعبه اداره Bundesamt für Migration und Flüchtlinge (سازمان فدرال مهاجرت و پناهندگی) به پایان برسد. سپس در یک مرکز پذیرش اولیه زندگی می‌کنید. این کاملاً وجود دارد که هر دو پناهگاه در یک ساختمان واقع شده باشند. شما در هر صورت حداقل برای شش هفته اول یا حداکثر شش ماه اول پس از ثبت نام خود در یک مرکز پذیرش اولیه زندگی می‌کنید. پناهجویان از “کشورهای مبدأ امن” به طور معمول ملزم هستند در مرکز پذیرش اولیه باقی بمانند تا زمانی که در مورد پناهندگی آنها تصمیم‌گیری شود و در صورت رد درخواستشان، باید تا زمان خروج خود در این مراکز بمانند.

چه زمانی در اقامتگاه‌های اشتراکی زندگی می‌کنم؟

بعد از اینکه حداکثر به مدت شش ماه در یک مرکز پذیرش اولیه زندگی کردید، در اسرع وقت در یک اقامتگاه اشتراکی ساکن خواهید شد. با این حال، در بسیاری از نقاط کمبود مسکن وجود دارد، به همین دلیل گاهی ممکن است ملزم باشید به مدت طولانی‌تری در یک مرکز پذیرش اولیه بمانید.

چطور می‌توانم در طول فرایند پناهندگی به یک آپارتمان منتقل شوم؟

لازم است دو دوره مستقل را رعایت کنید: شش ماه پس از انتقال به مرکز پذیرش اولیه مسئول شما و سه ماه پس از صدور اولین Aufenthaltsgestattung (اجازه اقامت) موظف هستید در مرکز پذیرش اولیه زندگی کنید. هنگامی که هر دو دوره سپری شد، به شما اجازه داده می‌شود به آپارتمان خودتان نقل مکان کنید.
اگر ایالت برلین هزینه‌های زندگی شما را تأمین کند، ممکن است آپارتمان خیلی گران باشد.

قبل از اینکه جستجوی آپارتمان را شروع کنید، لازم است از مرکز خدمات مرکزی پناهجویان درخواست Mietübernahmeschein (گواهی پوشش اجاره) نمایید. پس از دریافت آن، می‌توانید ثبت نام نموده و به‌عنوان متقاضی آپارتمان از EJF مشاوره بگیرید.

بعد از این می‌توانید به دنبال یک آپارتمان بگردید. شما می‌توانید راهنمایی‌ها و مراحل کار را در بخش زندگی پیدا کنید. آپارتمان شما باید دارای اندازه مناسب بوده خیلی گران نباشد؛ علاوه بر این، باید یک اجاق گاز و سینک داشته باشد.

قبل از اینکه بتوانید قرارداد اجاره را امضا کنید، به تأییدیه‌ای نیاز دارید مبنی بر اینکه مقامات دولتی دقیقاً هزینه آپارتمانی که پیدا کرده‌اید را برعهده خواهند گرفت. برای این کار، لازم است با مدارک زیر به EJF بروید:

  • Allgemeiner Mietübernahmeschein (گواهی پوشش اجاره عمومی)
  • Aufenthaltsgestattung معتبر (اجازه اقامت)
  • فرم مجوز تکمیل شده برای اشتراک‌گذاری اطلاعات
  • پیشنهاد اجاره شامل مبلغ خالص اجاره، هزینه‌های عملیاتی و هزینه‌های گرمایشی
  • اطلاعات تماس فعلی صاحبخانه و شما (تلفن و ایمیل)
  • در صورت لزوم، ابلاغیه پوشش هزینه و مزایا از Bezirksamt (اداره ناحیه) یا مرکز کاریابی

شما می‌توانید اطلاعات بیشتر در این خصوص را در EJF مشاهده کنید.

اگر یک Mietkostenübernahme فعلی (پذیرش هزینه‌های اجاره) را در اختیار دارید، آن را به صاحبخانه بدهید و بپرسید آیا می‌توانید به آپارتمان نقل مکان کنید.

اگر یک اتاق اختصاصی برای خودتان دارید و شخصاً مایل هستید به یک پناهنده محل اقامت بدهید، روش‌های مختلف برای در دسترس قرار دادن اتاق شما وجود دارد. شما می‌توانید اتاق رایگان خود را در Webseite Flüchtlinge Willkommenثبت کنید. یا می‌توانید این اطلاعات را در این Infopapier (برگه اطلاعات) پیدا کنید.

چه زمانی نیاز خاص برای حفاظت مسکونی وجود دارد؟

نیاز خاص برای حفاظت مسکونی برای همه زنان باردار، افراد معلول، افراد دچار بیماری جدی، زنانی که به تنهایی همراه با کودکان سفر می‌کنند، همجنس‌گرایان و دوجنسه‌ها وجود دارد.

اگر به حفاظت مسکونی ویژه نیاز دارید، در هنگام ثبت‌نام یا بهSozialdienst des Landesamtes für Flüchtlingsangelegenheiten (خدمات اجتماعی اداره منطقه‌ای امور پناهندگان) اطلاع دهید. در این صورت نزد یک همکار تماس خاص فرستاده می‌شوید که برای جستجو آپارتمان به شما کمک خواهد کرد.

Check Also

کانادا راه‌های بیشتری برای مهاجرت ارایه می‌دهد

کانادا به دنبال راه‌های بیشتری برای ارایه اقامت دایم کانادا به افرادی است که در …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!