fbpx
خانه » اخبار » کودکان مهاجر در یونان در معرض بهره‌کشی جنسی قرار دارند

کودکان مهاجر در یونان در معرض بهره‌کشی جنسی قرار دارند

وضعیت پناهجویان در یونان وخیم خوانده می‌شود و خشونت به یک امر معمول در اردوگاه‌های پرجمعیت مبدل شده است. بر بنیاد گزارش کارمندان خدماتی و پژوهشگران، بهره‌کشی جنسی و بدرفتاری با کودکان در این اقامت‌گاه‌ها بسیار شایع است.

خشونت، بهره‌کشی جنسی و بی‌خانگی مواردی اند که کودکان مهاجر و پناهجو را در جزایر مختلف یونان می‌آزارند. گزارش دانشگاه هاروارد زیر نام «اضطرار در حالت اضطرار» در ماه اپریل سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که کودکان مهاجر دست‌خوش خشونت‌های فزیکی، روانی و جنسی در کمپ‌ها و تأسیسات مهاجران در یونان اند.

At the premises of the old Sakiroglou cloth factory, in an industrial area just outside Thiva, a new reception center for refugees and migrants with a capacity of 700 people was launched last spring. Thiva hosts mainly refugee families and unaccompanied minors who have come from the islands, mostly Lesvos. They live here in containers or small apartments.

پناهجویان بی‌سرپرست اغلبأ تصمیم می‌گیرند که ادامه سفر را به تنهایی در پیش گیرند

به گزارش مهاجرنیوز، یافته‌های دانشگاه هاروارد برجسته می‌سازد که پناهجویان زیر سن به دلیل نداشتن پول مجبور به تن‌فروشی می‌شوند. این دانشگاه با یادآوری از بازار گرم تن‌فروشی در پارک‌های آتن می‌گوید که کودکان خوردسال، در بدل دریافت بیش‌تر از ۱۵ یورو آماده می‌شوند تن‌فروشی کنند.

با این همه، تحقیق دانشگاه هاروارد خلاصه می‌کند که «هر کودک مهاجر بدون در نظر گرفتن این‌که اهل کجاست، در معرض خطر قربانی شدن تجارت جنسی قرار دارد.کودکان قربانی در اقامت‌گاه‌های اطراف شهر آتن زندگی می‌کنند. آن‌ها به هدف تن‌فروشی به چهارراه پارک ویکتوریا می‌روند و پس از انجام این عمل به محلات خود باز می‌گردند.»

On the day we visited the camp of Thiva, the registrations of refugees and migrants in the language and integration courses was ongoing. Αpart from the UNHCR and the IOM, Greek NGOs such as ARSIS as well as international ones such as Solidarity Now are active here. Doctors of the World provide primary health care. This refugee camp is also supported by the municipality and the army.

زندگی خطرناک

بسیاری پناهجویان به خاطر نبود فضا و محل کافی در اقامتگاه‌ها، در تأسیسات موقت به سر می‌برند. گزارش این دانشگاه می‌رساند: «اردوگاه‌ها به دلیل نبود منابع، فضا و برنامه جامع در کمپ‌های نظامی، توقفگاه‌های وسایط نقلیه، انبارهای متروک و کارخانه‌ها در بیرون از شهرها ساخته شده‌اند.»

وضعیت بد زندگی افراد در محلات یادشده عاملی پنداشته می‌شود که خطر برای کودکان مهاجر را افزایش داده است. کمپ ساموس را می‌توان به عنوان یکی از مثال‌های زنده یادآوری کرد. این اردوگاه که پیش از این کمپ نظامی بود، در نزدیکی یک تپه قرار دارد و دارای چندین طبقه است. در واقع، این محل ظرفیت پذیرش ۷۰۰ تن را دارد اما در حال حاضر، ۱۶۰۰ تن در آن زندگی می‌کنند. در بیرون این کمپ، بسترهای اضافی در خیمه‌ها ایجاد شده‌اند. پس از توافقات انجام‌شده میان اتحادیه اروپا و ترکیه، این محل از اردوگاه موقت به کمپ دایمی پناهجویان تغییر داده شد.

در یکی از طبقه‌های این اردوگاه، محلی برای بود و باش پناهجویان زیرسن در نظر گرفته شده است که نبود امنیت یکی از چالش‌های اساسی در آن پنداشته می‌شود. آنوک، کارمند رضاکار جزیره ساموس، در گفت‌وگو با مهاجر نیوز گفت که محل اقامت پناهجویان زیرسن و بدون سرپرست در سال گذشته مورد حمله مهاجران بالغ قرار گرفت. در آن زمان، همه پنجره‌ها شکسته شدند اما تا حالا اقدامی برای بازسازی آن صورت نگرفته است. آنوک گفت: «این طبقه‌ای است که بیش‌تر درگیری‌ها در آن صورت می‌گیرد. طبقه‌ای که نبود امنیت در آن باعث می‌شود کودکان غیرمصؤن باشند.»

The massive arrival of migrants last year at the port of Kavala shattered the quiet city of northern Greece. Many people rushed to the port to see the newcomers. Some responded intensely, others violently. The majority of people nonetheless welcomed or simply accepted all those who fled from they homelands. The photo was taken by the journalist Giorgos Karanikas.

گفته می‌شود که حالا پس از تلاش یک‌‍ساله، سرانجام یک افسر پولیس یونانی در بیرون از اقامتگاه پناهجویان بی‌سرپرست به وظیفه گماشته شده است. اما آنوک می‌افزاید: «مطمئن نیستم که با حضور پولیس در آن‌جا تفاوتی آمده باشد. در حال حاضر، ۳۶ پناهجوی زیرسن در این کمپ زندگی می‌کنند. این کودکان به حال خودشان رها شده‌اند و هیچ سرپرستی ندارند.»

این اظهارات آنوک، گزارش دانشگاه هاروارد را تائید می‌کند. نتیجه این پژوهش این بود: «کودکان بی‌سرپرست در معرض خطر جدی قرار دارند و احتمال می‌رود که آن‌ها قربانی جوانان و کسانی که در بازداشتگاه‌ها گیر مانده‌اند و همچنان کودکان بی‌سرپرست دیگر شوند.»

این گزارش به پس‌زمینه بروز خشونت‌ها نیز اشاره کرده بود: «زندگی مشترک اجباری صدها مهاجر با فرهنگ، سن و جنسیت متفاوت، و نیز آینده مبهم و خطر اخراج، اغلبأ سبب ایجاد ترس و ناامیدی می‌شود. سرانجام موارد یادشده باعث می‌شوند که اعمال خشونت‌‌آمیز شکل بگیرند.»

منابع کمیاب

منابع و ظرفیت سازمانی هم در یونان محدود است. یافته‌های دانشگاه هاروارد و اظهارات رضاکاران در جزیره ساموس به این ادعاها مهر تائید می‌گذارد. شماری از رضاکاران در گفت‌وگو با مهاجر نیوز گفته‌اند که فقط یک داکتر و یک روان‌درمان به ۱ هزار و ۶۰۰ مهاجر رسیدگی می‌کنند.

از نبود برق که در نتیجه آن کودکان و زنان نمی‌توانند شب‌هنگام تشناب‌ بروند نیز به عنوان زمینه خطر در اردوگاه‌ها نام برده شده است. این چالش در بیش‌تر اردوگاه‌ها به ویژه جزیره ساموس به مشاهده رسیده است. آنوک در گفت‌وگو با مهاجر نیوز بیان کرد که کودکان و زنان مجبور می‌شوند در بوتل‌ها رفع حاجت کنند.

در حال حاضر، حدود ۳۵۰ کودک در جزیره ساموس با خانواده‌های‌شان زندگی می‌کنند. گزارش دانشگاه هاروارد بیان می‌دارد که در این جزیره مکان مشخصی برای کودکان مد نظر گرفته نشده است و این خود خطری برای کودکان تلقی می‌شود.

Check Also

کانادا راه‌های بیشتری برای مهاجرت ارایه می‌دهد

کانادا به دنبال راه‌های بیشتری برای ارایه اقامت دایم کانادا به افرادی است که در …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!