fbpx
خانه » اختصاصی صدای مهاجر » الهه احرار٬ مهاجر موفق افغان مقیم آمریکا

الهه احرار٬ مهاجر موفق افغان مقیم آمریکا

الهه احرار
سفیر جوانان، سفیر صلح و سفیر حسن نیت

دوشیزه الهه احرار در کابل افغانستان چشم به جهان گشود، وی فعلا در ایالات متحده امریکا زندگی می‌کند. ایشان با دریافت بورس لیاقت امریکا در ماه می 2012 از دانشگاه مری واشنگتن، ایالت ورجینیا، امریکا با اخذ سه دپلوم در رشته های حقوق بشر، علوم سیاسی و روابط بین الملل در ظرف چهار سال فارغ گردید. علاوه برآن یک شهادت‌نامه در رشته مطالعات شرق میانه را نیز بدست آورد که تا امروز در تاریخ دانشگاه مری واشنگتن هیچ دانشجوی با اخذ سه دپلوم و یک شهادت‌نامه فارغ نگردیده است. رئیس دانشگاه مری واشنگتن فراغت الهه احرار را یک دستاورد علمی خارق العاده، بی‌نظیر و نیک نامی بس عظیمی برای این دانشگاه نامید. بسیاری از رسانه‌های معتبر در امریکا مفتخرانه مراسم فراغت اش را ثبت نموده و بدست نشر سپردند. به گونه مثال می‌توانید یکی از آن گزارش‌های خبری را از یک تلویزیون‌ معتبر به زبان دری در لینک زیر مشاهده فرمایید.
https://www.youtube.com/watch?v=5052njpIEMU

اکنون، الهه احرار مصروف اخذ ماستری خویش در رشته عدالت اجتماعی و حقوق بشر می‌باشد و در ضمن مشغول خدمات حقوقی، انسانی و ادبی در امریکا، افغانستان، کانادا و اروپا است.
احرار عضو رهبری سازمان نویسندگان زنان افغان را در افغانستان و امریکا پیش برده، زمینه رشد استعدادهای، ادبی و فرهنگی را برای دختران و زنان داخل افغانستان فراهم ساخته، نوا و نیروی برای آزادی نویسندگی زنان افغان گردیده است. دختران افغان شعر و نویسندگی را از این سازمان در داخل افغانستان به زبان‌های انگلیسی و دری می آموزند. پس از آموزش، اندوخته‌های خویش را به رشته تحریر در آورده و سپس با جهانیان نوشته‌های خویش را در میان می‌گذارند. این سازمان هیچ نوع جنبه سیاسی نداشته بلکه یک کانون ادبی و فرهنگی مخصوص برای دختران و زنان افغان می‌باشد. شما می‌توانید فعالیت‌های این سازمان و الهه احرار را در ویب سایت زیر مشاهده نموده و بخوانش گیرید.
http://awwproject.org/about/credits/the-awwp-board/

الهه احرار به صفت فعال حقوق بشر در یکی از سازمان‌های حقوق بشر در امریکا مشغول کار است. الهه از طریق این وظیفه رسمی خویش مردمان غریب، بی بضاعت و مستحق در داخل امریکای شمالی را دستگیری نموده و این دفتر را برای مساعدت عاجل به بی سرپناهان معاونت نموده و سپس آنان را در فرا گرفتن علم و دانش کمک می‌کند.
در ضمن به صفت مدافع حقوق زن با سازمان خانمان با دانش و حرفه‌ی ملی در امریکا مصروف فعالیت بوده و همچنان به صفت رئیس رسانه زنان افغان-امریکایی در ورجینیا برای زنان افغان مصدر خدمت گردیده است.
از طریق “پروژه شریک نمودن مهربانی” الهه احرار برای مردم افغانستان بخاطر زمستان سرد کمک و مساعدت پول نقد می‌نماید.
البته ایشان این کمک های پولی را تماما خودش نه، بلکه یک گروپی از دوستان و افغان های با مسولیت با وی یکجا جمع شده، هر یک از دوستان یک خانواده بی بضاعت افغان را انتخاب نموده و از طریق ” ویسترن یونین” برای هر یک ازهمان خانواده‌های منتخب و مستحق مستقیما پول نقد می‌فرستند. برعلاوه برای افغان های مقیم ورجینیا نیز کمک می‌شوند خصوصا آن افغان‌های عزیز که تازه وارد امریکا شده اند.
آدرس صفحه در آدرس زیر قابل مشاهده است.
https://www.facebook.com/Alaha-Ahrars-Kindness-Sharing-Project-in-DMV-428516720591148/

علی‌رغم این مصروفیت‌ها ایشان رهبری انجمن افغان‌های امریکایی تحصیل کرده را در ورجینیا، واشنگتن دی سی و مریلند نیز پیش می‌برد.
https://www.facebook.com/Afghan-Professionals-in-Virginia-Washington-DC-and-Maryland-860847950683250/

در لابلای این کارها، بزرگان افغان را نیز به دیدۀ قدر نگریسته و از آنها نیز توسط “افغان اکادمی” دستگیری می‌نماید. https://www.facebook.com/afghanseniors/

الهه احرار از آوان کودکی نظر به توجه والدین گرامی‌ اش علی الخصوص پدر بزرگواراش خواجه صاحب عبدالله احرار که یک تن از شاعران برجسته زبان دری فارسی می‌باشد در ابتدا به خوانش، بعدا به سرایش شعر و نوشتن داستان‌های مختلف علاقه گرفت.
الهه احرار اشعار و مضامین متعددی به زبان های دری و انگلیسی نوشته و جوایز و تقدیر نامه‌های زیادی را به این ارتباط بدست آورده است.
https://www.youtube.com/watch?v=Vd7SmAYLYXQ

الهه احرار همچنان ریاست سازمان بین المللی شعر کانادا را عهده دار بوده و از طریق این سازمان جوانان زحمتکش، با استعداد و کار کن نسل افغان را از سراسر جهان برای این سازمان به معرفی می‌گیرد. سازمان بین المللی شعر کانادا بعد از برسی آثار، کار کردها و یا نوشته‌های افغان ها را به جشنواره بین المللی شعر کانادا تقدیم می‌نماید. اگر آثار شرکت کنندگان طرف قبول انجمن علمی جشنواره قرار گیرد، برای تشویق بیشتر کارهای شان، بهترین‌ها را تقدیر نموده و جوایز مختلف برای هریک از اشتراک کنندگان نیز اعطا می‌گردد. خوشبختانه در ظرف پنچ سال گذشته که الهه احرار عضویت این سازمان را دارد، توانسته است کارهای فرهنگی و رسانه ‌ای افغان‌های مقیم و همچنان خارج از افغانستان را معرفی و تقدیر کند. اشتراک کنندگان این جشنواره عبارت اند از:

نژاد هدیه، خبرنگار
http://worldpoetry.ca/?p=5584
داکتر سمع حامد، شاعر
http://worldpoetry.ca/?p=7939

نعمت الله حیدری، فلم ساز و پرودیوسر
شریف سعیدی، فلم ساز
http://worldpoetry.ca/?p=9067

رحمت الله حیدری، هنرمند
http://worldpoetry.ca/?p=5680

 

Check Also

پناهجویان افغان و ترجمانهای ایرانی

پناهجویان افغان و ترجمانهای ایرانی این یک مطلب بسیار مهم است که توسط یکی از …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!