fbpx
خانه » اخبار » یک مهاجر اخراج شده از آلمان در کابل خودکشی کرد

یک مهاجر اخراج شده از آلمان در کابل خودکشی کرد

مقامات افغان از خودکشی یک مهاجر اخراج شده از آلمان خبر داده اند. این پناهجو که درخواست پناهندگی اش رد شده بود، یکی از پناهجویان گروه ۶۹ نفره ای بود که هفته گذشته به کابل اخراج شد.

مقامات در کابل روز چهارشنبه گفتند که این پناهجو به تاریخ چهارم ماه جولای از آلمان به افغانستان اخراج شده بود. مقامات همچنان خودکشی این پناهجو را تایید کردند و از مرگ وی خبر دادند.

یک مقام سازمان بین المللی مهاجرت “آی او ام” در کابل که نخواست نامی از وی برده شود، به خبرگزاری آلمان “دی. پی. ای” گفته است که این مهاجر ۲۳ ساله از ولایت بلخ، روز سه شنبه خود را در هوتلی در کابل کشت.

یک مقام بلندرتبه وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، از مهاجری که خودکشی کرده با نام “محمودی” یاد کرد و گفت که بر اساس اطلاعات آنان، وی هشت سال را در آلمان زندگی کرده بود.

این خبرگزاری به نقل از مقامات نوشته است که این مهاجر افغان خودش را در اتاقش در “هوتل اسپینزر” حلق آویز کرده بود. مقامات گفته اند که جنازه وی در داخل اتاقش حلق آویز شده پیدا گردیده است. 

سازمان بین المللی مهاجرت در این هوتل برای مهاجران اخراج شده ای که جایی برای رفتن ندارند، برای دو هفته جای بودوباش تامین می کند.

مرتبط: گزارش: مهاجر اخراج شده از آلمان در افغانستان زخمی شد

وی یکی از ۶۹ مهاجر رد شده افغان بود که هفته گذشته با اجبار از آلمان به افغانستان اخراج گردیدند. این بزرگترین شمار مهاجرانی بود که از آغاز اخراج اجباری مهاجران افغان از آلمان، در یک پرواز به کابل فرستاده شدند. براساس توافقنامه مهاجرت میان حکومت های آلمان و افغانستان که راه را برای اخراج مهاجران پذیرفته نشده افغان هموار می سازد، در هر پرواز باید حداکثر ۵۰ تن اخراج شوند.

هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان روز سه شنبه در جریان اعلام “ماستر پلان مهاجرت” خود برای کشورش گفت که در سالروز ۶۹ سالگی اش به صورت تصادفی ۶۹ تن از آلمان به افغانستان اخراج شده اند؛ اما وی اضافه کرد که این کار به دستور او صورت نگرفته است. با آن هم، این سخن زیهوفر مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

زیهوفر یکی از طرفداران اصلی تقویت قانون مهاجرت آلمان است و اخیرا در مناقشه اش روی این موضوع، دولت ائتلافی را تقریبا تا مرز فروپاشی پیش برد. زیهوفر همزمان رئیس حزب سوسیال مسیحی بایرن “سی اس یو” می باشد. در دور اخیر اخراج مهاجران رد شده افغان از آلمان، ۵۱ تن تنها از ایالت بایرن بودند.

سازمان های پروازول و شورای مهاجران بایرن از اخراج اخیر به شدت انتقاد کرده اند. آنها گفته اند که پس از حمله مرگبار بر سفارت آلمان در کابل، قرار بر این بود که فقط مهاجران پذیرفته نشده مجرم و کسانی که خطر تروریستی از آنان محتمل است از آلمان اخراج شوند، اما در پرواز اخیر مهاجران “به خوبی ادغام شده” نیز اخراج شده اند. 

اولا ییلپکه، نماینده پارلمان آلمان از حزب چپ این کشور با انتقاد شدید از سیاست های هورت زیهوفر وزیر داخله این کشور گفت که اخراج گروهی مهاجران افغان به کشورشان مرگبار است. 

خانم ییلپکه به خودکشی این جوان اخراج شده افغان اشاره کرد و خواستار توقف اخراج ها به افغانستان شد. این سیاستمدار امور داخلی حزب چپ ها در پارلمان فدرال به خبرگزاری آلمان گفت: «وضع در افغانستان روز به روز بدتر می شود، اما آلمان اخراج ها را افزایش داده است. گذر زمان نیاز بود تا بالاخره پیامدهای مرگبارش معلوم شود». او همچنان افزود: «کسی که به افغانستان اخراج می کند، می کشد». او اضافه کرد: «پیش از این خودکشی، خوشحالی زیهوفر از اخراج ۶۹ تن به افغانستان، در زادروز ۶۹ سالگی اش، انزجار بیشتری را دامن زد». او همچنان گفت که حالا زمانش رسیده که انگلا مرکل صدراعظم آلمان “این مرد را بیرون اندازد”.  

Rsh/Ah (dpa)

 

DW.COM

 

Check Also

کانادا راه‌های بیشتری برای مهاجرت ارایه می‌دهد

کانادا به دنبال راه‌های بیشتری برای ارایه اقامت دایم کانادا به افرادی است که در …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!