fbpx
خانه » اخبار » هشدار شورای پناهندگان؛ «گمراه‌کننده» یا «سوءتفاهم»؟

هشدار شورای پناهندگان؛ «گمراه‌کننده» یا «سوءتفاهم»؟

وزارت امور داخله می‌گوید ادعای شورای پناهندگان آسترالیا مبنی بر این‌که این وزارت ویزه حفاظتی پناهندگان را هنگام سفر به خارج از کشور لغو می‌کند، «گمراه‌کننده» است.

شورای پناهندگان آسترالیا از پناهندگان دارنده ویزه حفاظتی خواسته بود در صورتی که درخواستی ویزه یا شهروندی شان زیر بررسی حکومت باشد، به خارج از کشور سفر نکنند.

اما یک سخنگوی وزارت داخله آسترالیا با ارسال بیانیه‌ای به اس‌بی‌اس دری در واکنش به این موضوع گفت: «اعلامیه شورای پناهندگان آسترالیا گمراه کننده است».

او گفت تمامی دارندگان ویزه‌های حفاظتی و بشردوستانه، طبق شرایطی که در ویزه‌های شان درج شده، حق دارند به خارج از کشور سفر کنند.

همچنان این سخنگوی وزارت داخله با رد این ادعا که موارد لغو ویزه‌های حفاظتی اخیراً افزایش یافته گفت: «در جریان سال اداری 19/2018 در مقایسه با دو سال اداری پیش از آن، افزایشی در تعداد لغو ویزه دارندگان ویزه‌های بشردوستانه و حفاظتی رخ نداده است».

«تعداد نسبتاً کمی از ویزه‌های دارندگان ویزه‌های بشردوستانه و حفاظتی لغو شده‌اند و تصمیم بر لغو آن به آسانی گرفته نشده است».

«اگر معلومات داده شده به وزارت نشان دهند که یک دارنده ویزه محکوم به ارتکاب جرم‌های جنایی شده، یا متقاضی معلومات نادرست داده است، به عنوان مثال، زمینه لغو شاید مدنظر گرفته شود».

سوءتفاهم

 
Low Section Of Young Man With Luggage Standing By Conveyor Belt At Airport

با این وجود بسم‌الله رضایی، وکیل مدافع و وکیل مهاجرت در شهر ادلاید می‌گوید: «هشدار شورای پناهندگان آسترالیا مبنای عینی و حقیقی دارد، ولی نحوۀ ارائه این هشدار و متنش یک مقدار سوءتفاهماتی را ایجاد کرده است».

آقای رضایی توضیح می‌دهد که اعلامیه شورای پناهندگان شامل تمامی افرادی نمی‌شود که ویزه پناهندگی دارند و متقاضی شهروندی هستند.

او می‌گوید: «یعنی شامل فقط کسانی می‌شود که در گذشته در آسترالیا با یک هویت و نام متفاوت درخواست داده‌اند و بعد از این‌که وارد آسترالیا شده، در مورد آن درخواست قبلی حزف نزده و یعنی کاملا منکر شده‌اند».

«یا شامل کسانی می‌شود که در گذشته معلومات گمراه‌کننده داده و الان دولت آسترالیا از تکنولوژی و منابع لازمی برخوردار است که می‌تواند پیدا بکند…»

به گفته این وکیل مهاجرت، حکومت آسترالیا می‌تواند با استفاده از تکنولوژی و مقایسه عکس و اسناد، افرادی را که در گذشته با هویت دیگری درخواست ویزه داده یا معلومات نادرست ارائه کرده بودند، شناسایی کند.

رضایی می‌گوید این افراد در صورتی شناسایی و با خطر لغو ویزه روبه‌رو می‌شوند که درخواست فعالی روی دست اداره مهاجرت داشته باشند و فرقی نمی‌کند در بیرون از آسترالیا باشند یا داخل، اما اگر داخل باشند، از امتیازهای بیشتری برخوردارند.

او می‌افزاید کسانی که در آسترالیا باشند، از حقوق عدالت طبیعی، بررسی عادلانه، اطلاع پیش‌ازپیش و دسترسی به محکمه تجدیدنظر اداری برخوردار می‌شوند، در حالی که اگر در سفر بیرونی باشند، پس از لغو ویزه شان از آن مطلع می‌شوند و حق دسترسی به محکمه تجدید نظر را نیز ندارند.

اما وزارت داخله می‌گوید در صورتی که وزارت تصمیم بر لغو ویزۀ کسی بگیرد، بدون در نظرداشت این‌که آن شخص در آسترالیا باشد یا بیرون از آسترالیا، «روند عدالت طبیعی و بررسی‌های مرتبط» را در نظر می‌گیرد.

وزارت داخله تأکید می‌کند هیچ‌کسی را تحت شرایطی که تعهدات جهانی آسترالیا را نقض کند، از کشور اخراج نمی‌کند.

در همین حال آقای رضایی می‌گوید: «تعداد زیادی از کسانی که ویزه‌های شان در بیرون از آسترالیا لغو شده، با من و دفتر ما تماس گرفته و در حقیقت از آن میان چهارتا از پرونده‌ها را ما دفاعیه دادیم و یک‌تایش موفق شده که ویزه خود را پس بگیرد و دیگرانش در دست اجرا هستند».

«هشدار شورای مهاجرین بیشتر متوجه کسانی می‌شود که این شرایط را دارند و به خودشان معلوم است که اگر در گذشته درخواستی داده یا چیزی را پنهان کرده یا دروغی گفته یا مدرک جعلی‌ای داده، لازما باید بیرون از کشور نروند».

SBS

صفحه ما را در فیسبوک دنبال کنید.

Check Also

کانادا راه‌های بیشتری برای مهاجرت ارایه می‌دهد

کانادا به دنبال راه‌های بیشتری برای ارایه اقامت دایم کانادا به افرادی است که در …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!