fbpx
خانه » اخبار » پیامدهای کرونا پناهجویان افغان و ایرانی را به مسیر صعب العبور آلپ کشانده است

پیامدهای کرونا پناهجویان افغان و ایرانی را به مسیر صعب العبور آلپ کشانده است

گروهی از پناهجویان افغان و ایرانی که با عبور از شبه جزیره بالکان خود را به ایتالیا رسانده اند به دلیل محدودیت های وضع شده برای مقابله با شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» مجبور به عبور از مسیرهای صعب العبور کوهستان آلپ شده اند تا خود را به فرانسه برسانند.

عبور از مرز کوهستانی بین ایتالیا و فرانسه حتی برای این پناهجویان که در مسیر رساندن خود به قاره اروپا موانع زیادی را پشت سر گذاشته اند دشوار است. بسیاری از این پناهجویان تلاش می کنند در طول شب وارد خاک فرانسه شوند تا با ماموران ژاندارمری ملی این کشور روبرو نشوند.

این ماموران در صورت مشاهده پناهجویان در منطقه مرزی آنها را پس از چند ساعت بازداشت می کنند و به ایتالیا باز می گردانند.

امیر هوتک، پناهجوی ۲۳ ساله افغان در مورد مسیر طی شده می گوید: «از افغانستان به ایران، از ایران به ترکیه، از ترکیه به یونان، از یونان به آلبانی، از آلبانی به مونته نگرو، از مونته نگرو به بوسنی، از بوسنی به کرواسی، از کرواسی به اسلوونی و از اسلوونی به ایتالیا رفتم.»

صلیب سرخ ایتالیا از سال ۲۰۱۷ به بعد گشت زنی در منطقه مرزی را در خاک ایتالیا آغاز کرد. در آن زمان بسیاری از پناهجویانی که از شمال قاره آفریقا با قایق خود را به ایتالیا رسانده بودند از این مسیر عبور می کردند. اعضای صلیب سرخ ایتالیا می گویند که طی ماههای اخیر با گروه دیگری از پناهجویان در این منطقه روبرو شده اند.

میکله بلموندو، یکی از افرادی که به طور داوطلبانه برای صلیب سرخ ایتالیا فعالیت می کند درباره پناهجویان در منطقه مرزی با فرانسه می گوید: «از چند ماه پیش در سال ۲۰۲۰ نوع پناهجویانی که از این منطقه عبور می کنند اندکی تغییر کرده است. خانواده های زیادی هستند که اغلب کودکانی به همراه دارند. آنها از مسیر [شبه جزیره] بالکان عبور کرده اند. اکثر آنها افغان، ایرانی یا عراقی هستند.»

Check Also

گرگ در لباس گوسفند – حمید ظفر در ظاهر مدافع حقوق بشر ولی در باطن دشمن اقلیتها

حمید ظفر، یکی از چهره‌های تاثیر‌گذار در مباحث آموزش و هم ‌پیوستگی اجتماعی و همچنین …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!