fbpx
خانه » افراد موفق » مصطفی رضایی مخترع جوان افغانستان برنده چندین مدال بین المللی

مصطفی رضایی مخترع جوان افغانستان برنده چندین مدال بین المللی

مصطفی رضایی فرزند قاسم علی در سال 1368 در کشور ایران چشم به جهان گشود.

او همانند بسیاری از هموطنانش در دیار غربت پا به عرصه وجود گذاشت. او در دوران کودکی همیشه در صدد ساختن ماشین ها و دستگاههای کوچک بود و همواره به این می اندیشید که چگونه میتواند در این عرصه موفق و پیشگام باشد. اگرچه زندگی در دیار هجرت سختی های خود را داشت اما این تنگناها هرگز نتوانست ذره ای از اراده وی بکاهد او همیشه به هدفی واحد می اندیشید و همین باعث شد تا بیشتر تلاش و کوشش نماید.

با همین امیدواری توانست دوره لیسه را با درجه عالی از لیسه مصطفی خمینی به پایان برساند و در سال 1387 با وارد شدنش به دانشگاه مرحله جدید و مهم از زندگیش آغاز شد و در همان سال توانست عضویت کانون مخترعین ایران را بدست بیاورد. عزم راسخ، تعهد و تلاش در کنار هم، او را بیشتر به مطالعه و کار وادار میساخت و همین باعث شد تا در مدت کم افتخارات زیادی را کسب نماید او بر این باور بود که توانایی تحقیق و پژوهش را دارد پس تمام نیرویش را بسوی هدف بزرگش که همانا افتخارآفرینی برای مردم و کشورش بود متمرکز ساخت. مصطفی رضایی چندین دوره کارگاه کارآفرینی و ایده پردازی را دایر نمود.

در کنار فعالیت های تحصیلی باز هم برای دانش آموزان محروم نیز تدریس میکرد و همچنان توانست برای بسیاری از محصلین مهاجر افغان مشاور و همکار خوب باشد. در سال 1389 عضو انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه فردوسی شد و همان سال به عنوان ستاره هجرت از طرف باشگاه خبرنگاران مهاجر معرفی شد.

در سال 1391 به عنوان چهره ماندگار از طرف سازمان ملل و اداره کل اتباع و مهاجرین خراسان رضوی ایران شناخته شد.

در اکتبر سال 2014 اولین مدال نقره جهانی تاریخ افغانستان را در دوازدهمین مسابقات بین المللی اختراعات کرواشیا ARCA 2014 را کسب نمود.

نوامبر همان سال مدال برنز مسابقات بین المللی اختراعات کوریای جنوبی SIIF 2014 را هم بدست آورد و همچنان در ادامه این مسابقات توانست جایزه مخصوص Special Award انجمن مخترعین کشور تایوان را نیز کسب نماید.

او همچنین اولین انجمن مخترعین افغانستان را تاسیس کرد و این انجمن را در آ‍‍‍‍‍پریل سال جاری به عضویت رسمی فدراسیون جهانی مخترعین IFIA در آورد.

مصطفی رضایی به عنوان جوانترین مخترع افغانستان توانست این موفقیت های بزرگ را برای کشورش به ارمغان بیاورد و اینگونه قلب میلیون ها افغان خسته از جنگ را شاد بسازد. بدون شک دعا و حمایت مردم در این افتخار آفرینی تاثیر قابل ملاحظه داشته است و با همین تشویق های بی دریغ مردمش توانست: نخستین دستگاه سانتریفیوژ چند محوری در دنیا به شماره 68964 و دستگاه تخلیص پیوسته سیال به شماره 76510 را در اداره کل ثبت مالکیتهای صنعتی ایران راجستر نماید.

اکنون این جوان مستعد به کشورش امده تا بتواند پیام صلح، سازندگی، آموزش و افتخار را به هموطنان خود هدیه کند او با دنیای امید و ابتکارات اولین انجمن مخترعین افغانستان را تاسیس نمود و همچنین اختراعاتی از قبیل کولر آبی نانو، سانتریفیوژ سه محوری، دستگاه فرآوری تیتانیوم به روش سدیم مذاب، ضدعفونی کننده آفتابی و… را در آینده نزدیک راجستر خواهد نمود.

او آمده است تا موفقیت هایش را با نام افغانستان شریک بسازد و روزنه امیدی باشد برای کسانیکه به عزت و سربلندی سرزمین شان باور دارند و برای این هدف آرمانی و مقدس تلاش میکند. مصطفی رضایی از مردم خود بخصوص نسل جوان و تحصیل کرده میخواهد که با ایجاد خودباوری، اراده، آگاهی و تلاش در کنار یکدیگر استعدادهای نهفته را شکوفا بسازند. او همچنان از دولت افغانستان خواستار حمایت همه جانبه و جدی از جوانان در همه عرصه ها می باشد. حضور تیم افغانستان در مسابقات جهانی اختراعات یکی از اهداف اوست به همین جهت تلاش دارد تا نماینده شایسته و موفق از سوی کشورش در جهان باشد. سربلندی و آبادی کشور و مردمش یگانه آرزوی مصطفی است پس بیاییم برای موفقیت تنها نماینده یمان در مسابقات اختراعات جرمنی که نوامبر برگزار خواهد شد دعا کنیم.

این مطلب در تاریخ ۲ نوامبرآپدیت شده است.

تیم مخترعین افغانستان برنده مدال برنز مسابقات جهانی اختراعات ۲۰۱۵ آلمان (iENA 2015) شد!

مخترع جوان افغانستان آقایان مصطفی رضایی با همکاری رضا وحدت پرست با ساخت دستگاه سانترفیوژ چند محوره توانستند برنده مدال برنز این مسابقات شوند.این مسابقات از ۳۱ اکتوبر تا ۱ نوامبر ۲۰۱۵ در شهر نورنبرگ آلمان برگزار شد!

آقای رضا وحدت پرست هم کار و سهم مشترک در این اختراع دارند! ایشان ایرانی هستند!

صدای مهاجر این موفقیت را به تمامی مردم رنج کشیده افغانستان تبریک عرض مینماید بخصوص به مصطفی رضایی و بخاطر زحمات شبانه روزیشان برای بر افراشتن پرچم افغانستان در عرصه های علم و دانش در سطح بین المللی. برای جوانان وطن آرزوی موفقیتهای بیشتر در تمامی عرصه ها را داریم.

Check Also

اميد محمودی جوان موفق افغان در سویدن

امید در افغانستان در اوج ظلم و بربریت به دنیا آمده است او تعصب٬ نژادپرستی …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!