fbpx
خانه » اطلاعات ضروری » اطلاعات پناهندگی » کیس پناهندگی چیست و چگونه باید باشد؟

کیس پناهندگی چیست و چگونه باید باشد؟

کیس پناهندگی چیست و چگونه باید باشد ؟

کیس همان تقاضا یا مجموعه ای از گفته های است که پناهنده قصد دارد,برای مراجع رسمی دولتی پناهنده پذیر, ارائه نماید. این تقاضا را , باید یکی از علتهای معاهده ۱۹۵۱ ا توجیه نماید. یعنی شخص یا به علت تبعیض نژادی تقاضای پناهندگی می دهد . یا به علت ترس موجه بنابر دلایل سیاسی , عقیدتی , مذهبی ,ملیتی و یا به علت عضویت در گروها یا سازمانهای اجتماعی , نمی تواند در کشور خود زندگی کند . پناهجو باید, اسناد و مدارک اثباتیه را نیز همراه داشته باشد. ترس موجه در اینجا بدین معنی است که ترس پناهجو, دلیل داشته باشد که قناعت آور باشد و ادعا را توجیه کند. و مصاحبه کننده را متقاعد نماید. معمولا پناهندگان افغانستانی دلایل و شواهد مادی به خاطر بحران واقعی در کشور همرای خود ندارند. اما استدلال منطقی برای توضیح ادعا و اثبات ناامن بودن محل زندگی در افغانستان , بشکل که پناهنده بتواند میان ادعا و دلایل خود هماهنگی ایجاد نماید, کافی است.

مثلا اگر کسی ادعا کند که از سن۶ سالگی تا حال در ایران یا پاکستان زندگی نموده است اما به خاطر نا امنی و خطر جان و مال اش نمی تواند به منطقه مزار شریف بازگشت نماید. روشن است که این ادعا برای اهالی مطلع از اوضاع افغانستان قناعت آور نیست. زیرا : معمولا برای ادم های عادی , نفس زندگی کردن در جایی دوستی و یا دشمنی را ایجاد می کند. وقتی کسی در جایی زندگی نه کرده باشد در انجا نه دوستی دارد و نه دشمنی . مفهوم دیگر این ادعا این است که مزار شریف افغانستان فعلا یکی از شهرهای امن است. یا مثلا ادعا کند که از ولسوالی نادعلی ولایت هلمند است اما از مسایل عمومی آن منطقه هیچ اطلاعی نداشته باشد.

بر اساس ماده یک کنوانسیون ۲۸ جنوری ۱۹۵۱ : پناهنده کسی است که:

(( به علت ترس موجه به علل مربوط به نژاد,مذهب ؛ ملیت و یا عضویت در بعضی گروهای اجتماعی یا داشتن عقاید سیاسی تحت شکنجه قرار گیرد. در خارج از کشور محل سکونت عادی (کشور اصلی خود) به سر می برد و نمی تواند و یا بعلت ترس مذکور نمی خواهد خود را تحت حمایت آن کشور قرار دهد. یا در صورتی که فاقد تابعیت است وپس ازچنین حوادثی در خارج از محل سکونت دایمی خود به سرمی برد؛ نمی تواند و یا به علت ترس مذکور نمی خواهد به آن کشور باز گردد.))ماده مذکوربرای دولت ها تکلیف آور است.

تقاضای پناهندگی حق است که بر اساس اعلامیه حقوق بشر, توسط دولت ها به رسمیت شناخته شده است. در شرایط کنونی هیچ کشوری نیست که رسما حق پناهندگی و مکلفیت در برابر آن را انکار نماید. دولتی که بنا بر دلایلی نمی خواهد تقاضای را بپذیرد بر مصداق حق پناهندگی تردید ایجاد می نماید. یعنی آن دولت دلایل و مدارک اثباتیه ادعای پناهندگی را نمی پذیرد؛ و بر هر نکته ان اشکال وارد نموده تا سر انجام پناهنده ای بی دفاع و غیر اگاه به مسایل حقوقی و معاهدات بین المللی را به ستوه اورده و خسته می سازد.

ماده ۱۴ اعلامیه حقوق بشر(( هر کسی حق دارد در برابر تعقیب, شکنجه و آزار, پناهگاهی جستجو کند و در کشورهای دیگر, پناهگاه اختیار نماید.)) این اصل حق پناهندگی را برای پناهجو محرز و تثبیت می سازد. حق که اگر با دلایل و مدرک مناسب همراه باشد و پناهندگی شخص را اثبات نماید؛ به رسمیت شناختن اش برای دولت ها الزام اور است پس از پذیریش, تمام تبعات حقوقی شهروندی را پناهجو مستحق می گردد.

کارهای که یک پناهجو نباید در پروسه کیس خود انجام دهد!

اگر شما هم یک پناهجو هستید در طول پروسه پناهندگی خود به نکاتی که شرح میدهم دقت کنید:

۱- تغییر کیس!

تغییر کیس به این معنی هست که شخص در ابتدا چیزی گفته باشه که بعدا در مصاحبه یا قبل از ان چیز دیگری بگوید. که اینکار کاملآ دوروغ گویی پناهجو را ثابت کرده و نتیجه منفی برای کیسش خواهد داشت.

۲- به حاشیه بردن کیس!

به این معنی که شخص بخواهد چیزهای بی ربطی به دنبال کیس خود اضافه کند, اینکار باعث بیچانده شدن و سوالات بیشتر از خودش میشود.

۳- استفاده از نام های متفاوت برای خود یا خانواده!

مثلا بگوید نام من نادر است در تذکره و در کیس مصاحبه اش بگوید نام من باقیر است, این باعث شک کردن بسیار زیاد مصاحبه گیرنده میشود.

۴- دروغ گفتن در مورد محل کار و زندگی

احتمال این که بتواند آدرس واقعی خانه و جای کار را در هر جای که باشد پیدا کند, و سوالات دقیقتر از شما بپرسد و شما جواب داده نتوانید.

۵-بودن هیچ اطلاعی در مورد کیس که داده است

مثلآ بگوید مرا طالبان تهدید به مرگ کرده , درحقیقت هیچ هیچ معلوماتی نداشته باشد که طالبان کیها هستند و چه منظور دارند.

 

Check Also

هشدار شورای پناهندگان؛ «گمراه‌کننده» یا «سوءتفاهم»؟

وزارت امور داخله می‌گوید ادعای شورای پناهندگان آسترالیا مبنی بر این‌که این وزارت ویزه حفاظتی …

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!